facebook instagram youtube

Plan miasta

Zakopane jest miastem i gminą położoną na południu województwa małopolskiego, w centrum powiatu tatrzańskiego. Graniczy z Kościeliskiem, Poroninem i Bukowiną Tatrzańską. Po reformie administracyjnej zostało siedzibą powiatu tatrzańskiego i pełni funkcje centrum administracyjnego, handlowego i kulturowego tego regionu. W obrębie powiatu tatrzańskiego znajdują się również dwa przejścia graniczne na Słowację, czyli Łysa Polana oraz Chochołów.

Zakopane położone jest u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim. Od północy ogranicza go wzgórze Gubałówki, od południa Tatry. Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Pomijając tereny TPN, miasto leży na wysokości 750–1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki, znajduje się na wysokości 838 m n.p.m.

Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Dużą część obszaru miasta stanowią otwarte tereny zielone, niezwykle cenne ze względu na swoje niepowtarzalne wartości przyrodnicze i kulturowe. Połowa powierzchni objęta granicami administracyjnymi Zakopanego to rezerwaty ścisłe i częściowo Tatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki). Na północ od granicy TPN znajduje się ustanowiona przez radę miasta otulina parku. Znaczne obszary zielone wewnątrz miasta np. Rówień Krupowa, objęte są ochroną konserwatorską.

Plan miasta:


NAGRODY
REKLAMA