facebook instagram youtube

„Szlakiem historii” to hasło, pod którym będzie rozgrywany 73. Tour de Pologne UCI World Tour. Patronat Honorowy nad naszym narodowym wyścigiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W tym roku Tour de Pologne nie tylko będzie odkrywał historię, ale również ją tworzył. Jej nową kartą będzie, organizowany po raz pierwszy, Tour de Pologne Women. Uroczysta prezentacja tras obu wyścigów odbyła się dziś w Hotelu Marriott w Warszawie.

73. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 12 lipca w Radzyminie. W 73. Tour de Pologne wystartuje 18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams oraz siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski. W sumie na starcie pojawi się 200 kolarzy. W ciągu siedmiu dni peleton pokona 1168 kilometrów, a zawodnicy będą walczyć na ośmiu lotnych premiach i 34 premiach górskich. Na piątym etapie Tour de Pologne wjedzie w wysokie góry – trasa z Wieliczki do Zakopanego liczy 225 kilometrów, a na dwóch piekielnie trudnych rundach znajduje się aż siedem górskich premii. Na szóstym, królewskim etapie BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska jest ich aż piętnaście. A kto wygra cały tegoroczny wyścig? Zwycięzcę 73. Tour de Pologne UCI World Tour poznamy 18 lipca właśnie na Rynku Głównym w Krakowie.

Dzień po finałowych rozstrzygnięciach 73. Tour de Pologne UCI World Tour do walki staną najlepsze zawodniczki. Historyczny Tour de Pologne Kobiet zostanie rozegrany w dniach 19-20 lipca, a jego trasa obejmie trzy etapy. Pierwszego dnia peleton przejedzie dwie 50-kilometrowe rundy wokół Zakopanego, a zawodniczki będą walczyć na sześciu górskich premiach. Finisz, podobnie jak w rywalizacji mężczyzn, pod Wielką Krokwią. Dzień później zostaną rozegrane dwa etapy. Najpierw górska przeprawa na rundach królewskiego etapu Tour de Pologne UCI World Tour, czyli dwie pętle z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej z sześcioma górskimi premiami. Po południu 4-kilometrowa jazda indywidualna na czas Bukowina Tatrzańska – BUKOVINA Resort. Gościem specjalnym prezentacji była Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv Women Cycling Team).

73. Tour de Pologne UCI World Tour będzie szeroko relacjonowany przez Telewizję Polską. Na antenie TVP znajdą się transmisje z każdego etapu, a także kroniki wyścigu po głównym wydaniu Wiadomości oraz poranny program kulisy Tour de Pologne. Obsługę radiową zapewni Polskie Radio, a 73. Tour de Pologne będzie szeroko relacjonowany na antenie Radiowej Jedynki, a także Trójki. Specjalną sekcję poświęconą naszemu narodowemu wyścigowi stworzy Onet, a znajdą się w niej materiały wideo, wywiady, komentarze i relacje z trasy. Relacje z wyścigu znajdą się również w Przeglądzie Sportowym, Newsweeku, dziennikach regionalnych Grupy Polska Press oraz serwisach naszemiasto.pl. Promocyjną kampanię outdoorową przeprowadzi Cityboard Media, a kinową Cinema City.

Tour de Pologne to nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie, to także imprezy towarzyszące przeznaczone dla wszystkich miłośników kolarstwa i jazdy na rowerze. Już po raz siódmy zostanie zorganizowany Tour de Pologne Amatorów – jeden z największych wyścigów szosowych w Polsce. W ubiegłym roku na starcie pojawiło się ponad 1700 uczestników. Tegoroczna edycja odbędzie się 17 lipca, a kolarze wystartują spod kompleksu BUKOVINA Resort i przejadą 38-kilometrową rundę królewskiego etapu Tour de Pologne. Możliwość zmierzenia się z kultowymi podjazdami (Ząb i Ściana BUKOVINA), fantastyczna atmosfera kolarskiego święta, spotkania z kolarskimi gwiazdami, a także atrakcyjne nagrody – to wszystko stanowi o wyjątkowości Tour de Pologne Amatorów.

Niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym Tour de Pologne jest Nutella Mini Tour de Pologne. To cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 14 lat, który odbywa się już po raz 9-ty. To największe tego typu wydarzenie w całej Europie, które wspaniale popularyzuje aktywny tryb życia i zachęca do regularnego uprawnia sportu. Do tej pory we wszystkich wyścigach startowało już ponad 10 tysięcy dzieci. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do przeżycia rowerowej przygody, a dla niejednego stała się ona szansą do rozpoczęcia wielkiej kariery. W wyścigu pierwsze kroki stawiał mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. W tym roku dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły rywalizować w sześciu miastach – w Zakopanem (16.07). Wzorem lat ubiegłych dla młodzieży w wieku 13-14 lat posiadającej licencję kolarską zostanie rozegrany Puchar Młodzików. Wyścigi odbędą się w tych samych miastach bezpośrednio po rywalizacji najmłodszych grup wiekowych. Udział w wyścigu jest bezpłatny, a na uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe.


Poniżej znajdują się linki do wizualizacji etapów na Podhalu:

73. Tour de Pologne UCI World Tour


V ETAP Wieliczka - Zakopane 225 km

1.Trasa etapu

2.Runda Zakopane

3.Wieliczka dojazd na start ostry 

4.Nutella MINI Tour de Pologne

5. Nutella MINI Tour de Pologne - puchar młodzików

VI ETAP Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska 194 km

1.Trasa etapu

2.Runda Bukowina Tatrzańska

3. Bukovina Resort - dojazd na start ostry

4. Tour de Pologne Amatorów

Tour de Pologne Women


I ETAP Zakopane - Zakopane 100 km

1.Trasa etapu
2. Czasy przejazdu

II ETAP Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska 78 km

1.Trasa etapu
2. Bukovina Resort dojazd na start ostry
3. Czasy przejazdu

III ETAP BUKOVINA RESORT – Bukowina Tatrzańska (jazda indywidualna na czas) 4 km

1.Trasa etapu
2. Czasy przejazdu

NAGRODY
REKLAMA